Wina musujące – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć.

Wina musujące od kilku lat przeżywają w Polsce prawdziwy rozkwit. Nie ma się co dziwić – są lekkie, orzeźwiające i pasują do naprawdę wielu okazji. Kiedy tylko słyszymy wino musujące kojarzy nam się to z najsłynniejszym szampanem, który zazwyczaj jest nieodzownym towarzyszem rozpoczęcia Nowego Roku. W praktyce jednak wina musujące to znacznie szersze pojęcie.

Prawdziwy szampan pochodzi z rejonu znajdującego się na północy Francji. Przez bardzo skomplikowaną winifikację jest on dość drogi i rzadko trafia na Polskie stoły. Jako tańszy zamiennik szampana można jednak wybrać zwykłe wino musujące. Zwykłe i niezwykłe jednocześnie – gdyż też posiada te ukochane przez wielu bąbelki. Otrzymuje się je dzięki metodzie podwójnej fermentacji. Pierwsza z nich wykonywana jest standardowo, druga zachodzi zaś bezpośrednio w butelce. Co ciekawe, świetnie nawiązuje to do czczenia wyjątkowych osiągnięć, które przysporzyły wiele trudów. Produkcja wina musującego jest bowiem tak samo trudna i żmudna, a efekt końcowy dowodzi temu, że tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych i dla chcącego nic trudnego.

Temat win musujących jest bardzo obszerny. Podobnie jest jeśli chodzi o wina białe czy wina czerwone. Prawdziwi sommelierzy mogliby o nim opowiadać godzinami. Dla zwykłych konsumentów, aż tak szczegółowa wiedza nie jest potrzebna. Wystarczy kilka faktów, które pozwolą na stałe włączyć ten rodzaj trunku do domowego barku i cieszyć się nim podczas ważnych okazji. Właśnie dla takich klientów postanowiliśmy stworzyć wiedzę w pigułce, która może okazać się całkiem przydatną ściągawką.

Wszystko co musisz wiedzieć o winie musującym:

  1. Nie każde wino musujące jest szampanem,
  2. Oryginalny szampan pochodzi ze znajdującej się na północy Francji Szampanii.
  3. Szampan spożywany jest w celu uczczenia sukcesów, ponieważ sposób jego wytwarzania nawiązuje do wygranej z przeciwnościami.
  4. Drugim najpopularniejszym po szampanie winem musującym jest słynne Prosecco.
  5. Wino musujące bez obawy można podawać praktycznie do wszystkich możliwych dań. Świetnie komponują się z mięsem, rybami, sałatkami, sosami i deserami.
  6. Wina musujące często podaje się również przez posiłkiem w formie aperitifu.
  7. Bąbelki są również świetnym dodatkiem lub bazą do wyszukanych drinków, których stworzenie jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka nie wymaga większej filozofii.
  8. Najlepiej, aby kieliszki w których podaje się wina musujące były wysokie i smukłe – taki kształt zabezpieczy aromat przed szybkim wywietrzeniem i pozwoli cieszyć wzrok tańczącymi w środku bąbelkami.
  9. Dobre i niespotykane wina musujące oferuje sklep z winami Zielone Butelki.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

 

Leave a Comment